MOK

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy"

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz został założony w 1972 r. w podsiedleckiej wsi Chodów. W gronie założycielskim znaleźli się Pani Alicja Siwkiewicz – instruktor teatru, reżyser, animator ruchu amatorskiego, Pani Irena Karczewska – kierowniczka Klubu Rolnika w Chodowie, Pan Zbigniew Myrcha – muzyk, tancerz, wieloletni członek PLZPiT „Mazowsze” oraz pierwsza choreograf Pani Irmina Maksymiuk. W premierowym – dożynkowym koncercie na scenie stanęli mieszkańcy Chodowa.


Od 1980 roku zespół przeniósł swoją działalność do Siedlec przechodząc pod patronat Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Przez pierwsze 25 lat grupą kierowała Alicja Siwkiewicz, będąc menadżerem zespołu i reżyserem widowisk obrzędowych i patriotycznych. Zespól stale rozwijał się właczając do swojego repertuaru tańce narodowe, lubelskie, żywieckie, rzeszowskie, słowackie, ukraińskie i wzbogacając repertuar wokalny. Grupa odbywała liczne touree artystyczne. Pięć razy występowala przed Jego Świątobliwością Janem Pawłem II w Watykanie i Castell Gandolfo. W 1998 – po śmierci jego założycielki zespołowi nadano imię Alicji Siwkiewicz.Kierownictwo zespołu objęła wieloletnia członkini, pedagog, choreograf – Bożena Wojciuk. Za swoją działalność została nagrodzona tytułem „Zasłużony dla kultury polskiej”, nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce – „Aleksandria” oraz nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury -”Wawrzyn Siedlecki”.

„Chodowiacy” także są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich między innymi w Łowiczu, Opocznie, Ostrowii Mazowieckiej, Warszawie, Płońsku, Krakowie, Lubaczowie, Warce. Występowali podczas kilku edycji, największej w Europie imprezy folklorystycznej jaką jest Tydzień Kultury Beskidzkiej.Koncertowali wielokrotnie na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Białorusi we Włoszech, w Rosji, Francji, Serbii, Turcji, Bułgarii, Niemczech, Macedonii spotykając się z wielkim uznaniem widzów na licznych imprezach międzynarodowych.


Od 1.03.2015 r. patronem „Chodowiaków” jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.
Obecnie zespół liczy 50 osób. Występująca młodzież to uczniowie gimnazjów i liceów. Koncertom towarzyszy 6 osobowa kapela. Kadrę stanowią: kierownik zespołu, choreograf – Bożena Wojciuk, kierownik kapeli, akordeonista – Tomasz Piros, nauczyciel śpiewu – Dariusz Różański, instruktor k-o, garderobiana – Jolanta Szymczyk.


Oferta koncertowa:


1.Koncerty okolicznościowe
Występy podczas festynów plenerowych, uroczystości, jubileuszy, eventow, dni miejscowości itp. w terminach podanych przez organizatorów. Program to barwne widowisko złożone z tańców narodowych, regionalnych, piosenek ludowych, zabaw towarzyskich, melodii granych przez kapelę. Poszczególne punkty programu zawierają wielką dozę humoru i ludowej rubaszności. Każdy wykonywany jest w odpowiednim stroju regionalnym lub historycznym. W repertuarze mogą znaleźć się: polonez kontuszowy, krakowiak, mazur z okresu Księstwa Warszawskiego z musztrą paradną, kujawiak z oberkiem, suita tańców podlaskich, lubelskich, rzeszowskich, żywieckich, biłgorajskich, kurpiowskich, kujawskich a także tańce słowackie, ukraińskie i dawne takie jak gawot oraz kontredans.Koncert może trwać do 90 min. Może też być podzielony na 2-3 części.
2.Koncerty edukacyjne
Spotkania adresowane do uczniów przedszkoli i szkół. Koncerty są prowadzone przez choreograf Bożenę Wojciuk. Komentarz ma za zadanie ułatwić zrozumienie prezentowanej tematyki. Podczas spotkań z folklorem młodzi widzowie zapraszani są do udziału w zabawach lub konkursach. Całość wzbogacają slajdy i projekcje DVD. Sposób prowadzenia i czas trwania imprezy (45-60 min) może być dostosowany do wieku widowni. Najmłodsi widzowie otrzymują tematyczne kolorowanki co dla pedagogów może stanowić również pomoc metodyczną.

Prezentowane na scenie programy w cyklu „Spotkania z folklorem” ilustrują zagadnienia takie jak:- Polskie tańce narodowe - Tańce różnych regionów Polski- „Podlasie” nasza tradycja nie tylko taneczna- Księżna Aleksandra Ogińska i jej czasy- Przywoływki wielkanocne na Kujawach.

3.Koncerty kapeli i solistów wokalistów
Piosenki i muzykę ludową prezentuje 6 osobowa kapela oraz 4 solistów. W repertuarze utwory wokalne z dowcipnymi ludowymi tekstami oraz liryczne i skoczne melodie z różnych regionów Polski.

4.Sprzedaż płyty CD
„Na uciechę krainy między Wisłą a Bugiem” to tytuł pierwszej płyty studyjnej nagranej przez solistów i kapelę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz pod kierownictwem Tomasza Pirosa i współpracy Dariusza Różańskiego. Publikacja zawiera 16 utworów – melodii i wiązanek z okolic Siedlec, Rzeszowa, Lublina, Łowicza. Na płycie znalazł się również popularny i lubiany walczyk - utwór Pani Ireny Paszkiewicz – „Moje Siedlce”. Na okładce znaleźć można tekst piosenki a na płycie wersje z tekstem i wersję instrumentalną.
Płyta w twardej oprawie sześciostronicowej.
Znakomita propozycja na prezent.
Do nabycia przy okazji występów zespołu oraz w stałej sprzedaży w MOK ul. Pułaskiego 6 i w budynku „Podlasie” ul. Sienkiewicza 63.
Można także zamówić telefonicznie (517-37-17-11) przesyłkę za pobraniem.
Cena płyty 20 zł.

Potrzeby techniczne zespołu.
Warunki sceniczne, oświetleniowe, nagłośnieniowe, garderoby oraz zagadnienia finansowe uzgadniane będą bezpośrednio z zainteresowanymi kontrahentami.
Zainteresowanym wysyłamy materiały filmowe.Kontrahentom po podpisaniu umowy prześlemy plakaty reklamowe zespołu. Skrócenie czasu trwania koncertu nie pomniejsza jego kosztów. Na kostce, betonie, murawie występujemy tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Oferta ma charakter ogólny.


Kontakt z zespołem:
tel. 517 371 711
e-mail: chodowiacy@mok.siedlce.pl
facebook - KLIK & KLIK