MOK

Poplenerowa Wystawa Fotografii Grupy Twórczej Fotogram "Białoruś 2018"

obrazek

Poplenerowa Wystawa Fotografii Grupy Twórczej Fotogram "Białoruś 2018"

Fotografie, które prezentujemy zostały wykonane na Białorusi podczas XVI pleneru Grupy Twórczej Fotogram, obywającego się na przełomie kwietnia i maja 2018 roku. Wzięło w nim udział 21 osób. Pomysłodawcą wyjazdu za naszą wschodnią granicę był jeden z członków Grupy Aleksander Skums. Uczestnicy pleneru mieli okazję wykonywać zdjęcia m.in. w Grodnie, Nowogródku, Mińsku, Nieświeżu, Mirze i Wołkowysku. Mogli również podziwiać piękne jezioro Świteź. Prezentujemy w całości wystawę, która po raz pierwszy pokazana była w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury we wrześniu 2018 r.

To kraj, w którym w jednym miejscu spotkać można zachodnią cywilizację i wschodni temperament, najnowsze modele smartfonów i wozy zaprzężone w konie, wyzłacane sufity i pieczołowicie łatane od dziesiątek lat drewniane chatki... To kraj trochę straszny, ale jednak niezwykle fascynujący... I ludzie bardzo otwarci i chętni do rozmów...
Aleksandra Jurkowska

Wyjazd na Białoruś był bardzo dobrym pomysłem, odwiedziliśmy wiele urokliwych i klimatycznych miejsc. Ciekawy kraj, ładne krajobrazy, fotograficznie jest co robić polecam każdemu na weekend lub na dłuższy wyjazd.
Paweł Bączyk

Moje pierwsze spostrzeżenie - w centralnych punktach miast i miasteczek na postumentach pomników "Lenin wiecznie żywy". A drugie - we wszystkich cerkwiach drzwi cały dzień otwarte a w zadbanych, pięknych wnętrzach modlący się wierni. I to ich właśnie Państwu pokazuję.
Agnieszka Kondracka-Bylińska

Białoruś to państwo kontrastów. Z nowoczesną stolicą. Z kasynami, pięknymi kobietami i wsiami, które niewiele się zmieniły od stu lat. Białoruś to jeden wielki skansen z pomnikami Lenina.
Adam Krasuski

Ogromna frajda pojechać razem z przyjaciółmi na plener fotograficzny do kraju z którego pochodzę.
Lena Skarus

W trakcie rozmowy z pewną starszą kobietą (jej ojciec zginął w czasie wojny w walkach o Gdańsk), padło takie stwierdzenie "Jesteśmy (Polska i Białoruś) sąsiadami, a tak mało wiemy o sobie". To chyba najlepsze podsumowanie...
Artur Ruciński

Białoruś okazała się kolejnym miejscem, w którym mogłam połączyć swoje pasje... podróżowanie, poznawanie nowych miejsc i ludzi oraz uwiecznianie tego za pomocą aparatu...
Barbara Biarda

Najbardziej zachwycił mnie zwiedzany ostatniego dnia Wołkowysk. Wśród motywów, jakie fotografowałem, największe wrażenie sprawił przejmujący pomnik poległych w Afganistanie. Ciekawostką są motywy miłe naszym sercom, czyli Park Siedlecki i koszary 3 Pułku Strzelców Konnych Wojska Polskiego II RP.
Sławomir Kordaczuk

Białoruś - kraj jakże nam bliski...
Lech Kalinowski

Białoruś! Jeziora, lasy, łąki oraz mili życzliwi ludzie….. Zawsze czuję nostalgię, wracając tam – wracam do czasów mojego dzieciństwa i młodości…
Aleksander Skums

Białoruś czyli na wschodzie bez zmian.
Marcin Jurkowski

Informacje z mediów, jakie do mnie docierały, nie zachęcały do wyjazdu na Białoruś. Zostałem bardzo mile zaskoczony pogodnym usposobieniem ludzi i malowniczością wsi. Miejsca, w których byliśmy zadziwiały czystością i porządkiem.
Henryk Oleszczuk

Zadbane ulice i place, kwiatki, ład i porządek to pierwsze wrażenie jakie wywiera Białoruś na turyście. Stabilizacja życia społeczeństwa, widoczna w miastach i wsiach, jest argumentem władzy przeciwko zarzutom dotyczącym dyktatury i nieudolnego zarządzania państwem. Białorusini akceptują taki stan rzeczy, przecież jest spokojnie, bezpiecznie i bezproblemowo.
Andrzej Ruciński

Moje negatywne wyobrażenie o Białorusi jako zacofanej, zamkniętej prowincji Europy pękło jak bańka mydlana, gdy znalazłam się tam. Urzekł mnie wszechobecny porządek bez petów i śmieci na chodnikach czy w lasach. Otwarci i wspaniali ludzie, w sercach których czuć radość i wolność, mimo ciężkiego oddechu na plecach.
Agnieszka Król

Na ulicach w zasadzie nie widać milicji, ale jest duża ilość sprzątaczy ulic, którzy ubrani w charakterystyczne uniformy z zapałem zamiatają idealnie czyste ulice. Czyżby "służby" zmieniły umundurowanie?
Krzysztof Miduch